Historia

HISTORIA SZKOŁY KATOLICKIEJ W ŁOPONIU

 

Historia szkoły katolickiej w Łoponiu rozpoczyna się w 2012 roku, kiedy to Samorząd Gminy Wojnicz podjął  decyzję o likwidacji szkoły samorządowej. Nauczyciele ówcześnie pracujący w Szkole, przy wsparciu Rodziców,  zwrócili się do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie z prośbą o założenie i prowadzenie w Łoponiu szkoły katolickiej.

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich, które powstało 11 listopada 1990 r., jako odpowiedź na wezwanie Ojca św. Jana Pawła II „ku nowej Ewangelizacji” prowadziło dotychczas szkoły w miastach i wsiach wielu diecezji w Polsce, jednak nie w diecezji tarnowskiej. Wierni charyzmatowi Stowarzyszenia, które można zawrzeć w słowach „kształcimy, aby wychowywać” Prezes Stowarzyszenia Pani Violetta Błasiak, Dyrektor- Pani Maria Chodkiewicz wraz z Zarządem wyrazili zgodę na założenie naszej szkoły katolickiej.
W ten sposób 1 września 2012 roku powstała Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Łoponiu.
Od samego początku istnienia szkoły rodzice bardzo chętnie włączyli się w jej działalność.
W styczniu 2013  r. miała miejsce uroczystość inaugurująca działaność dwóch szkół ;  Publicznej Szkoły Podstawowej w Łoponiu i Publicznej Szkoły Podstawowej w Milówce.

W uroczystości brali udział liczni goście, przedstawiciele Kościoła na czele z bp Wiesławem Lechowiczem , Burmistrz Wojnicza- Jacek Kurek, Radni Gminy Wojnicz,  Prezes SPSK Violetta Błasiak, Dyrektor SPSK Maria Chodkiewicz-przedstawiciele organu prowadzącego, zaprzyjaźnieni  dyrektorzy szkół samorządowych i prowadzonych przez SPSK, dyrektorzy i nauczyciele szkoły samorządowej w Łoponiu  oraz mieszkańcy wsi Łopoń.
W swojej działalności dydaktyczno-wychowawczej szkoła troszczy się o integralny rozwój każdej osoby, indywidualny kontakt z wychowankiem, budowanie wspólnoty szkolnej opartej na zasadach Ewangelii oraz wspieranie rodziców w trudzie wychowania.
Współpracujemy  z Mniszkami Klaryskami od Wieczystej Adoracji z Elbląga, które nieustannie modlą się za naszą wspólnotę szkolną.
Realizujemy liczne projekty edukacyjne, korzystamy z nowoczesnej bazy dydaktycznej: szkoła posiada pracownię komputerową, dobrze wyposażoną bibliotekę, nowoczesne pomoce szkolne i przedszkolne. Uczniowie mogą uczestniczyć w szerokiej gamie zajęć dodatkowych. Szkoła oferuje naukę dwóch języków: angielskiego i hiszpańskiego.

Skip to content